Pääsihteerin tärkein tehtävä on tehdä itsensä tarpeettomaksi
Pääsihteerin tärkein tehtävä on tehdä itsensä tarpeettomaksi
Ylivieskan pääsihteerit luovuttivat herättäjäpaikkakuntia esittelevän kartan Iisalmeen.
Sunnuntaina messun jälkeen Ylivieskan herättäjäjuhlien pääsihteerit Marjo-Riitta Alarova ja Ilkka Repo istahtivat hetkeksi keskustelemaan ensi vuoden Iisalmen herättäjäjuhlien pääsihteerin Jari Nousiaisen kanssa.
Marjo-Riitta ja Ilkka totesivat olevansa helpottuneita.
- Koko viikonlopun on ollut luottavainen olo ja on edelleen, Marjo-Riitta kertoi.
Molempien mielestä juhlat ovat onnistuneet niin hyvin kuin ne voivat onnistua.’
- Herra on antanut meille hyvät säät. Pientä ripsausta tuli, mutta sehän on vain hyvä, ettemme ylpisty, Ilkka totesi.
Pääsihteerit iloitsivat erityisesti sitä, että vaikka oheisohjelma oli erittäin runsas, kaikkiin tapahtumiin on riittänyt väkeä, joskus jopa enemmän kuin seinät sallivat.
- Siitä kiitos seuraväelle ja talkoolaisille! Etukäteen olemme koettaneet valita parhaat tilat kutakin tilaisuutta varten, ja myös sillä ajatuksella, että kaikki olisi lähellä ja ihmisten olisi tarpeen kulkea mahdollisimman vähän.
Hyvää palautetta on tullut myös Ylivieskan juhlien näkyvästä ja monipuolisesta viestinnästä, joka on esitellyt tasaisesti kaikkea talkootyötä.
- Ilonaihe on ollut se, että toimikuntien jäsenet ja aktiivit ovat uskaltaneet pienen härnäyksen jälkeen heittäytyä tekemään videoita. Julkaisut ovat jokaisen näköisiä, rehellisiä.
Tervetuloa Iisalmen juhlille!
Iisalmen juhlien pääsihteeri Jari Nousiainen vieraili jo Salon juhlilla 2025 ja nyt Ylivieskassa.
- Tämä toinen käynti on vielä paljon avannut esimerkiksi alueen käyttöä. Iisalmessa meillä on samantyylinen juhlakenttä ja on seurannut, miten täällä on mitäkin sijoitettu, missä on juhlatori jne.
Iisalmen juhlaorganisaation kaikista toimikunnista on ollut Ylivieskassa ihmisiä tutustumassa oman vastuualueensa tehtäviin, myös talkoissa.
- Se on tärkeä keino päästä jyvälle siitä, mitä tehdään ja miten ja paljonko tarvitaan väkeä.
Juhlatorilla on Iisalmen juhlien teltta, jonka luona on toivotettu ihmisiä tervetulleeksi Iisalmeen.
Teltalla olen ollut jututtamassa ihmisiä ja toivottamassa tervetulleeksi Iisalmen juhlille. On ollut itsellekin kannustavaa saada palautetta ja saada sitä toimikuntien edustajilta.
Tarkkuutta ja väljyyttä tarvitaan
Ylivieskan pääsihteerit neuvoivat Jaria selvittämään kaikki valmisteluaikataulut huolellisesti. Lisäksi juhla-alueen pohjapiirrosta tehtäessä kannattaa samalla miettiä myös opasteet.
Vaikka suunnittelu on tärkeää, yhtä tärkeää on joustavuus.
- Rakennusvaiheessa saatetaan esimerkiksi huomata, että jokin teltta peittääkin toisen ja sitä pitää siirtää. Kannattaa siis jättää siihen väljyyttä, vinkkasi Ilkka.
Marjo-Riitta totesi, että pääsihteerin tärkein tehtävä on tehdä itsensä niin tarpeettomaksi kuin pystyy.
- Kun toimikunnilla on vapautta, he kantavat myös vastuuta. Kannattaa muistaa, että yhden toimikunnan työhön vaikuttaa myös muiden toimikuntien työ, ja katsoa että ne etenevät suunnilleen tasatahtiin.
Myös viranomaisten ja sidosryhmien kanssa kannattaa tavata jo aikaisessa vaiheessa.
- Jo yli vuosi ennen juhlia tapasimme ensimmäisen kerran viranomaisia. Tällöin saimme hyvät ohjeet siitä, mitä lupia pitää huomioida ja osasimme toimia oikein, Marjo-Riitta kertoo.
Monen juhlan kesä Iisalmessa
Jari Nousiaista ei hirvitä, vaikka hän hoitaakin pääsihteerin tehtävää Iisalmessa yksin.
- Olen ollut tekemässä monia tapahtumia ja nautin siitä, vaikka toki herättäjäjuhlien mittakaava onkin suurempi. Täytyy vain osata jakaa vastuuta, yksin ei voi kaikkea tehdä eikä sitä pidä tavoitella.
Jari pyrkii olemaan kannustaja, mukanakulkija ja sen kyselijä, miten kukin toimikunta on ajatellut asiansa järjestää.
- Autan tietenkin missä voin. Paikkakunnan tuntemus on valttikorttini.
Iisalmen juhlajärjestelyissä on mukana 50 vuotta juhlilla kulkeneita ja heitä, joille Ylivieskan juhlat olivat ensimmäiset.
- Se on hyvä skaala: saadaan kokemusta ja sopivaa kyseenalaistusta.
Iisalmessa ei juhlita kesällä 2027 vain herättäjäjuhlia, vaan myös Iisalmen seurakunnan 400-vuotisjuhlaa ja Paavo Ruotsalaisen syntymän 250-vuotisjuhlaa. Nämä tulevat tavalla tai toisella näkymään myös herättäjäjuhlien oheisohjelmassa. Lisäksi luvassa on Juhani Ahon tekstiin perustuva näytelmä.
- Toivottavasti juhlat näkyvät myös muualla Ylä-Savossa. Toiveena olisi, että kun majoitusta on eri paikkakunnilla, siellä olisi myös oheisohjelmaa.
teksti Kaisa Viitala
kuvat Lumi Hyrkäs

Marjo-Riitta Alarova ja Ilkka Repo kiinnittivät Ylivieskan juhlatarran Suomen karttaan, johon on merkitty kaikki herättäjäjuhlapaikkakunnat. Jari Nousiainen sai tämän pääsihteerien "kapulan" sen jälkeen haltuunsa.


